VRF KLİMA SİSTEMİ TERCİH ETMENİN AVANTAJLARI

 

 • YÜKSEK VERİM

VRF Klima Sistemleri, gelişmiş kontrol ve inverter teknolojisi sayesinde alternatifi olan diğer tüm sistemlere göre daha verimlidir.

 • ENERJİ TASARRUFU

 

VRF Klima sistemleri, yüksek verimlilikleri ile birlikte, işletmedeki esnek çalışma özellikleri sayesinde de enerji tasarrufu sağlarlar.

VRF Klima sistemlerinde, inverter teknolojisi sayesinde, ihtiyaç kadar soğutucu akışkan sisteme gönderilir. Sisteme bağlı bir bölümde soğutma veya ısıtma kapasite ihtiyacı azaldığında veya bir iç ünite kapatıldığında, bu bilgi gelişmiş kontrol ekipmanları sayesinde dış ünitelere iletilir ve dış üniteler oransal olarak kapasitesini düşürürler. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Merkezi sistemlerde küçük yükler için tüm sistemin devrede olması yüksek enerji giderlerine neden olur.

 • Isı, iç ortamdan direkt olarak soğutucu akışkana aktarılarak dış ortama taşınır. Konvansiyonel sistemde arada ilave taşıyıcı olarak su kullanılır. Isı’nın suya transferi ve sudan soğutucu akışkana transferi sırasında kayıplar meydana gelmektedir.

İç üniteler ile Dış Üniteler arasındaki çevrimde, su veya hava yerine soğutucu akışkan kullanmaktadır. Soğutucu Akışkan’ın enerji taşıma kapasitesi diğer tüm akışkanlara göre (hava ve su) daha fazladır.

neden-vrf-9
 • YER KAZANCI

 

VRF Klima sistemleri, konvansiyonel sistemlere göre, çok daha az yer kaplarlar. Chiller ve kazan sistemlerinde,  binada pompa ve kollektörlerin bulunduğu bir makine dairesi oluşturmak gereklidir. Ayrıca sulu sistem dağıtım boruları bakır borulara kıyasla çok daha fazla yer kaplar. Bu da binadaki şaft ihtiyacının büyümesi anlamına gelir.

neden-vrf-5

neden-vrf-6

VRF Klima Sistemlerinde, binada dış üniteleri koyacak bir alan olmadığında katta yaratılan küçük alanlara da dış ünite yerleştirilebilir.

neden-vrf-4

*ÇEVRE DOSTU

VRF Klima sistemleri, ileri teknolojileri ve verimlilikleri sayesinde son derece çevreci sistemlerdir.

neden-vrf-8

Gaz yakıtlı bir kazan ile 4,5 COP’ye sahip bir ısı pompası karşılaştırıldığı zaman %57 daha az karbon emisyonu oluşmaktadır

neden-vrf-10

Cephede yer alan klima dış üniteleri görüntü kirliliği yaratmaktadır. VRF Klima Sistemleri sayesinde bir çok dış ünite yerine tek bir dış ünite kullanabilirsiniz. Uzun borulama mesafeleri ile bu dış üniteyi gözlerden uzak bir alana konumlandırabilirsiniz.

*YÜKSEK KONFOR

VRF Klima sistemleri, inverter yapısı sayesinde, oda sıcaklığını minimum salınımlar ile istenilen sıcaklık seviyesinde tutarlar. İlk çalıştırmada kısa sürede odayı rejime sokarlar.

neden-vrf-11

Oda Sıcaklığında Minimum Salınım ± 0,5 C°

VRF Klima sistemleri düşük ses seviyeleri sayesinde konforlu bir ortam yaratır.

neden-vrf-12

*ESNEK, PRATİK VE ESTETİK ÇÖZÜMLER

VRF Klima sistemleri, geniş ürün yapısı ve çözüm alternatifleri dolayısı ile mimari çözümlerde çok büyük avantaj sağlar. İç üniteler ile dış üniteler arasında, soğutucu akışkan bakır borular vasıtası ile çevrilir. Bakır boruların çok az yer kaplaması sebebi ile asma tavanda ve şaftlarda gereken mesafeler azaltılmış olur.

neden-vrf-13

VRF Klima Sistemlerinde birbirinden farklı tip ve kapasitede bir çok iç ünite modeli vardır.

Yukarıdaki fotoğrafta bir müzede uygulanan klima sistemini görebilirsiniz. Klimalar gizli döşeme basınçtı tipte kullanılmış olup, orta akstaki resim panolarının içine gizlenmiştir. Bakır borular döşeme içindeki ince kanallar içerisinden geçirilmiştir.

VRF Klima Sistemleri ile, soğutma, ısıtma, havalandırma, sıcak su v.b. bir çok sistemi tek bir sistemde kolaylıkla birleştirebilirsiniz.

VRF Klima Sistemleri ile, soğutma, ısıtma, havalandırma, sıcak su v.b. bir çok sistemi tek bir sistemde kolaylıkla birleştirebilirsiniz.

Dış üniteleri tek bir noktada toplamanız gerekmez. Zonlama yaparak müsait yerlere dış üniteleri yerleştirebilir bu sayede yerden tasarruf sağlarsınız.

Dış üniteleri tek bir noktada toplamanız gerekmez. Zonlama yaparak müsait yerlere dış üniteleri yerleştirebilir bu sayede yerden tasarruf sağlarsınız.

*KULLANICI DOSTU

VRF Klima Sistemlerinde, büyük bir plazanın iklimlendirme kontrolünü evinizdeki klimayı yönetir gibi yönetebilirsiniz. Gelişmiş otomasyon ve kumanda seçenekleri ile tam bir kullanıcı dostu sistemlerdir.VRF Klima Sistemlerinde, işletme için herhangi bir teknik ekip gereksinimi yoktur. Sistem kolaylıkla son kullanıcı tarafından işletilebilir. Bu sebeple teknik kadro maliyetinden tasarruf edilmiş olur.

WEB Tabanlı Merkezi Kumandalar ile VRF Klima Sistemi kontrolünü çok basit biçimde yapabilirsiniz.

WEB Tabanlı Merkezi Kumandalar ile VRF Klima Sistemi kontrolünü çok basit biçimde yapabilirsiniz.

 • ONARIM AVANTAJLARI

VRF Klima Sistemlerinde, bakım gerektirecek ekipman ve nokta sayısı konvansiyonel sistemlere kıyasla çok daha azdır.

Bu sebeple yıllık periyodik bakım masrafları diğer sistemler ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir.

MERKEZİ SİSTEM PERİYODİK BAKIM

 • Chiller soğutma grubu bakımı
 • Kazan ısıtma grubu bakımı
 • Fan Coil iç üniteler bakımı
 • Kazan dairesi sirkülasyon pompaları bakımları
 • Kazan dairesi genleşme tankları bakımları
 • Kazan bacası temizlikleri
 • Fan coil cihazlarında ve kazan dairesinde yer alan, motorlu vana, pislik tutucu v.b. ekipman bakımları
 • Bina otomasyon sistemi bakım maliyeti
 • Merkezi sistem içerisinde çevrilen suyun kalitesini dengede tutabilmek için arıtma sistemi giderleri

VRF KLİMA SİSTEM PERİYODİK BAKIM

 • VRF Dış ünite bakımı
 • VRF İç ünite bakımı

(VRF Klima sistemlerinde, iç üniteler ile dış üniteler arasındaki bakır boru sisteminde ve bağlantı elemanlarında her hangi bir bakım ihtiyacı yoktur. Sistemde, pompa, vana, pislik tutucu v.b. ekipmanlar bulunmamaktadır. Merkezi otomasyon sistemi bir bakım gerektirmez)